آزاد اندیشی

93 موضوع ها 2.3k دیدگاه‌ها
  • موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    2 بازدیدها
  • روح خدا

منتقل شده
    96
    2 رای ها
    96 دیدگاه‌ها
    1k بازدیدها

Im Ho3ein در روح خدا گفته است:

zahra movahedizadeh در روح خدا گفته است:

pouya hosein pour

خداوند جنس ندارد، زیرا خداوند اساسا مادی نیست. جنس داشتن، فرع بر مادی بودن است و با توجه به این که خداوند مادی نیست، پس جنس هم ندارد. ـ نگاه ما به جهان، متاثر از شرایطی است که در آن قرار داریم. به طور مثال این که به دنبال جنسی برای خدا می گردیم نشانگر دید مادی ماست، البته این مسئله را به عنوان نقص عرض نمی کنم، بلکه طبیعتا نگاه هر فردی ممکن است چنین باشد، چون اموری که در زندگی عادی با آن ها سر و کار داریم اساسا مادی هستند و تصور موجودی غیر مادی، تصوری آسان نیست. اما باید تلاش کنیم تا از این سطح فراتر برویم و موجودی را فرض کنیم که مادی نیست. ـ در مورد خداوند باید عرض کنم که خداوند وجود محض است و از همین رو بی نهایت است. او دارای هیچ حد و ماهیتی نیست و هنگامی که دارای ماهیت نباشد، هیچ جنسی نیز نخواهد داشت. بنابراین به طور خلاصه باید عرض شود که خداوند وجود است. (شاید این جملات کمی سنگین باشند ولی مطالب عرض شده، نتایج مباحث مفصلی است که در فلسفه اسلامی صورت می گیرد) ـ در مورد ارتباط خداوند غیر مادی با جهان مادی، موجودی که فرا مادی است از حیث وجودی در درجه بالاتر قرار دارد و از کمال بیشتری برخوردار است، موجودی که مراتب بالای وجود را داراست، در واقع کمالات مراحل پایین تر را داراست و از معایب مراحل پایین تر مبراست. با توجه به این مطلب، موجودی که وجود محض است می تواند در مراحل پایین تر سلسله عالم (مرحله مادی)، دخل و تصرف داشته باشد و در همان حال مراتب عالیه خود را نیز دارا باشد. همان طور که به صورت شعر نیز بیان شده است که "چون که صد آمد، نود هم پیش ماست" (این مسئله در موضوع تشکیک وجود، در فلسفه اسلامی مورد بحث قرار می گیرد) ـ در مورد "ماده گرایی" یک خطای فاحش روشی وجود دارد که ذکر آن مهم است. هیچ گاه نمی توان ماوراء ماده را انکار کرد و گفت که چنین چیزی وجود ندارد. تنها چیزی که بر فرض صحت دلایل خود می توان گفت این است که دلایل موجود برای اثبات آن کافی نیست و یا اگر فردی تجربه گرا باشد می تواند بگوید که من چیزی نیافتم و طبیعتا از نیافتن چیزی نمی توان نتیجه گرفت که آن چیزی وجود ندارد..
    🌿🌿🌿

این یکی از بهترین چیزایی بود که شنیدم . کاملا درسته .
    دوست دارم بدونم نظرتون راجع به اثبات خدا چیه؟
    بنظرم وجود خدا اثبات نشدنیه و نمیشه قطعی گفت اما خب اعتقاد داشتن چیز خیلی خوبیه و اینکه بنظرم خدارو باید با دل جستجو کرد نه با تفکر . شاید هم من به اندازه کافی فکر نکردم .

اثبات خداوند از دیدگاه حضرت علی (ع)

امیرالمؤ‌منین‌ علی خداشناسی‌ و خداجویی‌ را امری‌ فطری‌ می‌داند؛ همان‌گونه‌ که‌ فرموده‌اند: خداوند قلب‌ها را با اراده‌ و محبت‌ خود، و عقلها را با معرفت‌ خود سرشته‌ است:«اللهم‌ خلقت‌ القلوب‌ علی‌ ارادتک‌ وفطرت‌ العقول‌ علی‌ معرفتک»(4) در جایی‌ دیگر می‌فرمایند: «عجبت‌ لمن‌ شک‌ فی‌ ا وهو یری‌ خلق‌ ا»(5) این‌ سخن‌ برگرفته‌ از آیه‌ای‌ در قرآن‌ است: «افی‌ ا شکٌ‌ فاطر السموات‌ والارض» ابراهیم/ 10

• موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    2 بازدیدها
  • صحبت با امام زمان

7
    5 رای ها
    7 دیدگاه‌ها
    564 بازدیدها

کجایی؟
    اخه

• تبر

1
    2 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    259 بازدیدها

سلام!!!!!
    یه جمله است دوست دارم.نظرتون رو راجبش بگید و برداشتی که از این جمله دارید....
    ((تبر ها عامل صاحب هایشان هستند و درختان نیز فقط هستند که باشند))

• موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    5 بازدیدها
  • خدای من

1
    1 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    187 بازدیدها

خدایا عاشقتم
    عشقم ناامیدم نکن❤

#خدای_من

• خدای من

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    181 بازدیدها

خدایا عاشقتم
    عشقم ناامیدم نکن❤

• لیگ ساعت مطالعه

22
    13 رای ها
    22 دیدگاه‌ها
    1k بازدیدها

Ph. Kiana سلام:)
    فالوتون کردم لطفابیاین پیوی

• یادداشت آرزوها

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    214 بازدیدها

یادداشت آرزوها

• بحث آزاد درباره کنکور

3
    1 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    287 بازدیدها

به همین خیال باشید. کنکور رو بر نمیدارن اصلا بهتره که برندارنش کنکور یکجور چالش هست

• سفر در زمان .....

39
    15 رای ها
    39 دیدگاه‌ها
    1k بازدیدها

@ida-shateri مرسی عزیز دلم 😉♥️😘

• بیاین بچه ها دور هم درس بخونیم

قفل شده است
    6
    0 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    434 بازدیدها
  • اهل تفکر ها یه لحظه بی زحمت 👇

18
    3 رای ها
    18 دیدگاه‌ها
    664 بازدیدها

اولین حرفم:حتما پام خواب رفته🙄
    بعد مامانمو صدا میکنم بهش میگم.اونم میگه:تلقین نکن ولش کنی خودش خوب میشه😕😅

• موضوع حذف شده است!

6
    0 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    25 بازدیدها
  • دین مزدیسنا (زرتشتی)

8
    0 رای ها
    8 دیدگاه‌ها
    445 بازدیدها

بنظر من بجای اینکه اطلاعات در مورد دین های دیگه ای داشته باشیم مطالبای جالب درمورد اسلام بخونیم

• ...

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    130 بازدیدها

he

• همایش

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    149 بازدیدها

به نظر من بهترین کلاسا برا جمع بندی دوماه آخر همین همایش های طلایی و ۵+۱ که همش رایگانه

• مسعله ی شر

15
    8 رای ها
    15 دیدگاه‌ها
    476 بازدیدها

_Sajjad_ حالا خواستی هم خواستی دیگه
    قدمت رو چشم😙🤗😁

• زبان فرا کنکور

3
    4 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    255 بازدیدها

@جهاد سلام برنامه دیکشنری تحلیلگران رو میتونید دانلود کنید خوبه کلاس آنلاین و اینا میزاره و چیزای دیگه هم داره،
    به نظرم به دردتون بخوره!