آزاد اندیشی

93 موضوع ها 2.3k دیدگاه‌ها
  • 0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    203 بازدیدها
  • تناسخ 2: تناسخ چه رابطه ای با عدالت داره؟

4
    2 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    189 بازدیدها

Hiva.b من منکر رد تناسخ نیستم ، تناسخ پر ایراده و عدل الهی هم با تناسخ بر پا نبوده و نیست،ولی بار ها درون خودم احساس کردم.یه جورایی با شما هم دردم

• نظرت درمورد دانشگاه؟

15
    2 رای ها
    15 دیدگاه‌ها
    664 بازدیدها

سلام
    به نظر من اگه به کاری علاقه داشته باشی هر چی که باشه اگه توش تلاش کافی رو انجام بدی موفق میشی. هم حسابی پول هم کاری رو که ازش لذت میبری انجام میدی

• سوگند میخورم....

2
    27 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    283 بازدیدها

https://www.aparat.com/v/7Edj2?playlist=281673
    سوگند میخورم تمام سعیم رو بکنم تا به هدفم برسم و دست از تلاش برندارم و از کار های بیهوده ک منو از هدفم دور میکنه پرهیز کنم.
    کیا حاضرن تا پای هدفشون تلاش کنن؟
    @تجربیا

• تناسخ1: تحولات نظریه تناسخ از بودا تا امروز

2
    3 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    221 بازدیدها

سلام

• تراز قلم چی و گاج و...

3
    2 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    260 بازدیدها

)Screenshot_۲۰۲۱۰۱۰۹-۲۰۱۴۰۵_Chrome.jpg

آزمون ۵ دی قلم چی

• #کتابخوانی

قفل شده است
    32
    11 رای ها
    32 دیدگاه‌ها
    413 بازدیدها

فاطمه رحیمی

لطفا از تاپیک مشابهش استفاده کنید🙏
    https://forum.alaatv.com/topic/3698/کتابخانه-رنگی?page=1

تاپیک قفل میشه

• قدر خود را بدانیم

1
    10 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    140 بازدیدها

گران باش!!

گاهی برای خودت هم خط و نشان بکش...
    رژیمِ ارزشمندی و غرور بگیر...

به دلت اجازه نده هر کار که دلش خواست بکند و با منتِ هرکس را کشیدن تمامِ هویت و ارزشت را لگد مال کند...
    خودت را تحمیل نکن ، بگذار انتخابت کنند!

یاد بگیر اگر کسی تو را نادیده گرفت ؛
    بی هیچ حرف و سوالی، مسیرت را جدا کنی...

خودت را از دوست داشتن و احترام هایِ یک طرفه تحریم کن...
    آدم هایِ این زمانه ظرفیتِ بیش از حد دوست داشته شدن را ندارند...
    آدم هایِ این زمانه ، عجیبند ،
    هرچقدر متواضع تر باشی، بیشتر تو را لِه می کنند!

با ارزش باش...
    بگذار شبیهِ یک گنجینه، دنبالت بگردند،
    خودت را پشت هیچ ویترینی عرضه نکن،
    اگر هم کردی، لااقل ، گران باش!

💔✌️

• عالم ذر چیه؟ اعتقاد داری یا نه؟

33
    3 رای ها
    33 دیدگاه‌ها
    651 بازدیدها

مینا میناب خواهش میکنم. کنجکاوی زمینه دانش آموختنه. انشالله همیشه موفق باشی و کنجکاو🥀

• سالگرد خاموشی ۱۷۶ نخبه پرواز ۷۵۲ تسلیت

30
    6 رای ها
    30 دیدگاه‌ها
    801 بازدیدها

ali kalantari

سلام .

بسیار سپاسگزارم که نام هم وطنان خود را زنده نگه میدارید ، و در ضمن بحث سیاست به شدت پیچیده هست و در حقیقت هیچکدام از شما درباره سیاست چیزی نمیدانید و بسیار پیچیده هشت ، در ضمن هر کس دوس داره که بیشتر با سیایت آشنا بشه ،نهج البلاغه و سخنان استاد رائفی پور رو میتونه ببینه .

پیروز باشید🌷

• موضوع حذف شده است!

2
    4 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    23 بازدیدها
  • موضوع حذف شده است!

2
    1 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    13 بازدیدها
  • عالم ذر2: اگه اینطوری باشه پس خدا عادل نیست!

10
    5 رای ها
    10 دیدگاه‌ها
    254 بازدیدها

_F_SSU_ پاسخ به شبهات دوست عزیزم
    1- اول از همه بگم این داستان واقعیه و از زمان سلجوقیان به پیشنهاد وزیر خواجه نظام الملک طوسی برای اداره سرزمین های وسیع امپراتوری رسمی به نام اقطاع باب شد که در ازای خدمات نظامی به فرماندهان والا مقام به عنوان هدیه زمین می دادن . در کوتاه مدت خوب جواب داد اما در بلند مدت باعث کشتار زیاد و ظلم به رعیت شد. ملکشاه هم وقتی دید مردم عریضه دادخواهی فرستادن دستور داد حکم اسلامی رو در موردشون اجرا و فرماندهان خاطی رو قصاص کنن. توجه داشته باشین که بارها توسط مشاوران امین و حکیم به فرماندهان اخطار داده بود اما گوششون بدهکار نبود و حتی قصد جان شاه رو کردن.
    2- آیه یا روایتی داریم که خدا گفته باشه من حق الناس رو می بخشم؟ خدا از حق الله می گذره اما از حق الناس هرگز. ما هم قبول داریم که رحمان و رحیم بودن از صفات خداست اما همین خدا جبار و ذوالانتقام هم هست.
    خدا در سوره مبارکه زلزال می فرماید:«فمن یعمل مثقال ذرّة خیرا یره. و من یعمل مثقال ذرّة شرّا یره» خوبی و بدی شما رو حتی اگر به اندازه ذره ای باشه جزا میدم . این نظریه که اصلا برزخ و جهنمی نیست و همه انسانها به بهشت میرن چون خدا گفته من رحمان و رحیم هستم و توبه بندگان رو می پذیرم ساخته بهایی و سلفی ها است نه فقه اسلامی . توبه و بازگشت از گناه شرایطی داره و هر کسی قادر به انجامش نیست.
    3- هدف من از داستان ابتدای مقاله این بود که دوستان با نمونه انسانی مواجه بشن وگرنه بلاتشبیه قصد مقایسه مقام حضرت حق رو با یه پادشاهی زمینی نداشتم . چنانچه قرار بر قیاسی هم باشه مشاوران همون پیامبران هستن و فرماندهان مردم عادین که برای مال دنیا از هیچ عصیانی دریغ ندارن
    4- در فلسفه انسان داری چهار نوع شناخته: حسی ، عقلی یا تجربی، قلبی یا شهودی، وحیانی . سه تای اول رو میشه به دست آورد اما وحیانی ویژه پیامبرانه.
    5- منشأ تمدن بشری بین النهرین(عراق کنونی) بوده و اگر دقت کرده باشین پیامبران یهود، مسیحیت و اسلام در این منطقه مبعوث شدن و بعد دینشون در سرزمینهای دیگه منتشر شده مثل حضرت عیسی(ع) که در فلسطین ظهور کرد اما در روم و بعد سرزمینهای مجاور منتشر شد. طبق آموزه هاي اسلامي همه امت ها پیامبر داشتن و در قرآن اومده: "و لقد بعثنا في كلّ أمة رسولاً أنِ اعبدواالله و اجتنبوا الطاغوت؛در هر امت پيامبري فرستاديم (تا به مردم بگويند) كه خدا را بپرستيد و از بت اجتناب كنيد".
    از طرفی فطرت و وسیله های شناخت به انسان کمک می کنن راه درست رو بشناسن همونطور که بودن کسانی که در میان بت پرستان به دنیا اومدن اما موحد شدن .
    6- نکته آخر در مورد سوال دوستمون بود که پرسیده بودن آیا انسان قبل از تولد انتخاب میکنه چه دینی داشته باشه ؟ و من در اینجا پاسخشون رو دادم که با توجه به آیه ذر سوره اعراف و روایات مختلف انسان معرفت داشته و دین اسلام هم بهش عرضه شده . این مطلب ربطی به حکمت و عدل خدا در زندگی روزمره نداره . انشالله در یک پست دیگه در این باره صحبت می کنم.
    ممنون از حسن توجه شما . موفق و مؤید باشی🌸

• کیهان شناسی از نظر قرآن

5
    11 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    160 بازدیدها

Hiva.b خیلی جالب بود🤔👌👏

• موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    8 بازدیدها
  • امتحانات

13
    0 رای ها
    13 دیدگاه‌ها
    283 بازدیدها

Dr Aryan 0 خب عزیزم اشتباه تایپی شاید☺

• مهم‌ترین نظریات کیهان‌شناسی نوین

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    102 بازدیدها

در قرن اخیر کیهان شناسان مدل‌های مختلفی برای پیدایش جهان ارائه داده‌اند که پیشرفت علم توانسته برخی از آن‌ها را با شواهد بیشتری تائید کند.
    انفجار بزرگ (بیگ بنک): در اوایل قرن 20 این نظریه توسط ادوین هابل مطرح شد. طبق این نظریه جهان آغازی داشته و به انتها می‌رسد. ذره بسیار متراکم و پر حرارت که بیشتر متشکل از هیدروژن و هلیوم بود، حدود 13/7 میلیارد سال پیش منفجر شد و انبساط آن هنوز ادامه دارد. در اثر این انفجار بعدها فوتون‌ها و باریون‌ها و لبتون‌ها به وجود آمدند که در حقیقت اتم‌ها و مولکول از آن‌ها ساخته شدند. با گذشت زمان، در توده گازی شکل ناشی از انفجار، تراکم ماده به وجود آمد و کهکشان‌ها شکل گرفتند. انبساط جهان، تابش زمینه کیهانی و فراوانی عنصر هلیوم در جهان هستی ازجمله شواهدی است که نظریه را تائید می‌کند.
    مدل عالم نوسانی (چرخه‌ای): این نظریه در سال 1930 توسط دانشمندان هندی مطرح شد. جهان از یک نقطه بسیار متراکم آغاز و به‌تدریج منبسط می‌شود. سپس انبساط متوقف‌شده و جهان مجدد شروع به متراکم شدن می‌کند تا به وضعیت اولیه‌اش برسد. این چرخه ابتدا و انتها ندارد و تا ابد ادامه خواهد یافت.
    مدل حالت پایدار: این نظریه در سال 1940 بر اساس نظریه اینشتین و توسط دانشمندان بوندی، گلد، هویل و نارلیکار پیشنهاد شد. جهان آغاز و انجامی ندارد و همیشه به شکل کنونی بوده و تغییر نمی‌کند. با پیر شدن و دور شدن کهکشان‌ها از هم کهکشان جدیدی در فضاهای خالی ایجاد می‌گردد. گازها، غبار و انرژی که ستارگان در پیری از خود دفع می‌کنند باعث ایجاد ستارگان جدید می‌شود.
    مدل‌های جهان پلاسما: از نظر هانس آلفون انفجار بزرگ هیچ‌گاه رخ نداده است. جهان ازلی بوده و توسط نیروی الکترومغناطیس اداره می‌شود؛ بنابراین جهان آغازی معین و انجامی قابل پیش‌بینی ندارد. کهکشان‌ها حدود 100 بیلیون سال پیش شکل‌گرفته‌اند.
    در بخش دوم به نظر قرآن در مورد آفرینش کیهان و ارائه منابع مطالعاتی به دوستان عزیز خواهیم پرداخت.

• موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    8 بازدیدها
  • موضوع حذف شده است!

0
    0 رای ها
    0 دیدگاه‌ها
    4 بازدیدها
    هیچ کسی پاسخ نداده است.
  • مباحثه درمورد فلسفه و منطق برای علاقه مندان