ادبیات و زبان فارسی

مرتبط با درس زبان و ادبیات فارسی - دوره های مختلف

2.8k موضوع ها 35.3k دیدگاه‌ها
  • اشتباه در سنجش

5
    0 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    359 بازدیدها

اها حل شد خیلی ممنونم

• معنی یک شعر

1
    1 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    328 بازدیدها

سلام. می‌خواستم ببینم کسی می‌تواند با توجه‌ به نکته معنی ابیات زیر را برای من بگوید. ممنون از همه.
    image
    ممنون از همه.
    @دانش-آموزان-آلاء

• کمک!!تورو خدا کمک کنید اگه میتونید!!!

9
    0 رای ها
    9 دیدگاه‌ها
    494 بازدیدها

وابسته های پیشین و پسین و ترکیب های اضافی و وصفی هم بخونی خوبه...اسون هم هست😊

• دانلود فیلم موسسات مختلف

قفل شده است
    3
    0 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    568 بازدیدها

Mr-President
    پست شما حذف شد چون خلاف قوانین انجمن بود و این تاپیک قفل می شود

• آیا خانه کلمه ای مشتقه؟

3
    0 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    320 بازدیدها

devil ببین شما وقتی میای یه واژه رو تجزیه میکنی...باید بین هردوشون رابطه معنایی واضحی داشته باشه...
    خان و خانه چه ربطی باهم دارن ؟؟؟ هیچ ربطی :|
    مثلن نامه = نام +ـه : اشتباهه اینم..چون بین نام و نامه ارتباط معنایی نیس...
    خنده = خند+ــــه
    (خند = بن مضارغ خندیدن )
    الان بین این اخریه قشنگ یه رابطه معنایی وجود داشت !!

• آیا بر و به جناسند؟

7
    0 رای ها
    7 دیدگاه‌ها
    799 بازدیدها

devil اگه این دوتا کلمه اینطوری بودن میشد جناس در نظر گرفت
    بَر و بَه
    ما تو کنکور سراسری "در و بر" رو هم به همین شکلی که گفتم جناس در نظر میگیریم...

• سراسری زبان ۹۰

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    188 بازدیدها

دوستان پراندن چرا گذرا به متمم نیست ؟ مثلا پراندن از.... معنی میده که🤔

• حسن تعلیل و اسلوب معادله

8
    0 رای ها
    8 دیدگاه‌ها
    4k بازدیدها

اسلوب معادله زمانی وجود داره که بشه دو تا مصراع رو از لحاظ مفهوم برابر دونست ولی دقت کنید اصلا اینجا اینطور نیس.
    حسن تعلیل هم دلیل شاعرانه و تقریبا غیر منطقی برای یه موضوعه که در این بیت دیده میشه .

• زمان فعل

3
    1 رای ها
    3 دیدگاه‌ها
    416 بازدیدها

Reza.Tah
    ممنون. درست است. من به اشتباه فکر کردم بن مضارع به علاوه‌ی «ه» شده است و دیدم به هیچ ساختاری شبیه نیست. اشتباه از من بود. ممنون.

• منابع کمک درسی و طریقه خواندن درس ادبیات وزبان فارسی

47
    1 رای ها
    47 دیدگاه‌ها
    3k بازدیدها

سلام
    وقت تون بخیر آقای ادمین.
    میشه اگه صلاح میدونید لطف کنید این پیام روبذارید رو کانال:

سلام دوستای آلایی؛یه مطلب بود دوست داشتم باهم حلش کنیم.هرچی باشه بخاطر این گودال بزرگ کنکور همه درکنار هم جمع شدیم و الان یه خانواده شدیم.پس اگه مشگلی برای این خانواده پیش بیا باید باهم حلش کنیم.

چندوقت پیش یادم میا تو خیابون با ناراحتی داشتم باخودم فکر میکردم که برای یادگیری درسها چکار کنم.ازچه نوع خاکی برای به سر ریختن استفاده کنم.
    صبحش یه سر رفتم کانون و یه سر رفتم گاج و ابوریحان و..قیمتهارو گرفتم.از نظرم قیمتها خیلی نجومی اومدن.یه کلاسش میشد ۷۰۰هزارتومن.اون یکی گفت چون شمارو یکی از شاگردای خودم معرفی کرده تخفیف هم بهت میدیم.

من چون رشتم تجربی نیست مشگلم بایه کلاس حل نمیشد.
    یکی دیگه بهم گفت ساعتی چهل هزارتومن زیست رو برات تضمینی کارمیکنم چون تویی ۳۰ تومن نهایتش.

من نمیگم این افراد حقشون نیست ولی من درتوانم نبود.

بعدش با آلا آشنا شدم.وقتی دیدم این اساتید خوب(از اختصاصیا گرفته تا عمومی ...)زیر سقف آلا دارن صادقانه و بی ریا و رایگان این کار بزرگ رو انجام میدن. و زکات علم شون رو میدن خیلی خوشحال شدم.با خودم گفتم فکر کن اینجا همون موسسه است که اون روز رفتی فقط امروز توشون یکم انقلاب شده کلی بهت تخفیف دادن.به جا هفتصد و نهصدهزار اونروز برای هرکلاس که قراره بوده بدی حالا یه کوچولوشو اونم منب باب تشکر و هدیه و نه اینکه هزینه ی کلاس ها؛به حساب بریزی.

دوسه روز پیش دیدم تو کانال گذاشتن که امسال نمیتونیم همایش عید رو ضبط کنیم.خیلی راحت مشگل رو باما درمیون گذاشتن که به خاطر هزینه ها مقدور نیست فیلم برداری بشه.
    خیلی غصم شد.اخر شب خوابم نمیبرد کلی فکر کردم دنبال راه حل.
    باخودم گفتم اینم مثل تمام کارای خیر تو جامعه نیاز به خیر و پشتیبان داره.ماهم الان بزرگترین مشگل مون ازدواج وجهیزیه و....نیست الان بزرگترین مشگل مون وجود و سرپا موندن یه جایی مثل آلا که بتونیم درس بخونیم.

وقتی دیدم توکانال گذاشته حتی اگه میتونید نفری هزارتومن کمک کنید گفتم چه فکر خوبیه.اگه همه باهم انجام بدیم.ی
    من اگه هزارتومن بریزم پول یه حبه قند چایی یکی از اساتید بشه که بعد از کلاس خستگی درکنن ولی اگه همه باهم بریزیم شیرینی هم کنار چایی میذارن ها.
    گفتم باشما درمیون بذارم.
    ماهمه مون جدای از کیفیت کار الا ؛که دورهم جمع شدیم ولی با خیلی هامونم مشگل مون هزینه های سنگین بیرون بود.اما نصف پول یه چیپس رو مطمینا ته جیبا هممون هست وگرنه پول دانلود این برنامه هارو هم نباید داشته باشیم.

گفتم اگه موافقید از این به بعد فکر کنیم رفتیم موسسات بیرون با ۹۹ درصد تخفیف دارن باهامون حساب میکنن.
    میگن برای هر برنامه که دانلود میکنید پول یه پفک برا تشکر رو با اون کد وارد کنیم.
    حالا هرکس متناسب با وضعیتش؛هرچقدر درتوانشه. الان زیر ۵ تومن بدیم مستحق زل میزنه تو چشمات که خجالت بکش...الا که گردن همه مون حق داره.
    فکر کنید ۲۷هزارنفریم.اگه همه باهم دست به کار بشیم
    قطره قطره جمع گردد وانگهی ....👏👏👏👏👏

ممنون از اینکه حرفای منو خوندید.به امید روزی که من وشماهم بعدا بتونیم برای بعد از خودمون ؛بدون اینکه نگاه به دست اونا کنیم ؛کارای خوب و مفید کنیم.
    بقولی آثار ما تقدم مون رو زیاد کنیم.مثل آلا.

• یه سوال:)

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    249 بازدیدها

برای درس ادبیات آیا باید کتاب های درسی رو مطالعه بکنم یا تست کافیه؟

• سلام لطفا کمک کنید

9
    2 رای ها
    9 دیدگاه‌ها
    961 بازدیدها

مجبورین بخونین برا رسیدن به هدف!!!!!

• یه سوال ساده از ادبیات سوم!!

7
    1 رای ها
    7 دیدگاه‌ها
    999 بازدیدها

Dr.fatemeh دو تا:خویش+تن

• راه ارتباطی با استاد راوش

6
    0 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    732 بازدیدها

fatima.k28

چجوری این تاپیک رو زدید؟
    همینجوری که همین تاپیک رو زدید یه تاپیک بزنید و توش سوال بپرسید
    قبلش سرچ کنید اگه تاپیک مشابه بود توی همون تاپیک سوال کنید

آپلود عکس هم خیلی آسونه اینجا!!
    همین بابا سمت چپ "بفرست" چند تا دکمه هست
    سمت چپ علامت اسمایلی (خنده) عکس یه ابر هست توش فلش به سمت بالا هست
    میتونید آپلود کنید و سوالتون رو بپرسید

• موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    1 بازدیدها
  • 0 رای ها
    26 دیدگاه‌ها
    5k بازدیدها

سلام.در زمینه ارایه های ادبی هم لطفا برای علوم انسانی ها یه کاری بکنید. خدا خیرتون بده

• سلام اقای راوش لغات کنکوری هم درس میدن

1
    1 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    334 بازدیدها
    list item
  • زبان و ادبیات فارسی محمد صادقی صفر تا صد سوم دبیرستان (94-93)

منتقل شده
    5
    0 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    2k بازدیدها

ادبیات نهایی ک چیزی نداره کلاس برگزار کردن.فقط متن و ادبیات و خودازمایی و بیاموزیم

• برای ادبیات مبحثی های الگو کافیست یا موضوعی گاج هم بخرم ؟

2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    667 بازدیدها

mohammad.t در برای ادبیات مبحثی های الگو کافیست یا موضوعی گاج هم بخرم ؟ گفته است:

سلام من الان ارایه و تاریخ الگو + املا و وازگان دریافت رو دارم به نظرتون موضوعی گاج رو بگیرم یا اضافه خرجه و فقط همین مبحثی ها رو تکمیل کنم کافیه ؟ و این که سال سوم هم هستم

همون الگو کافیه

• اضافه تشبیهی یا استعاری ؟

قفل شده است
    13
    1 رای ها
    13 دیدگاه‌ها
    2k بازدیدها

mim.noon در اضافه تشبیهی یا استعاری ؟ گفته است:

Vezra اگر اینطور بگیم که شعله مثل یک طفلی هست که کوچکه ،استعاری محسوب نمیشه ؟
    farhadhamid29
    چون بین طفل و شعله تونستیم تشبیه پیدا کنیم ...دیگه نمیشه استعاری گرفت!خودتون گفتید بگیم شعله مثل طفل هست...مثل ادات تشبیه...پس اضافه ی تشبیهی
    اقای راوش هم در ویدیو توضیح دادن که میشه گفت شعله مثل طفل خرد و کوچکه....
    نظرمن!😀