ادبیات و زبان فارسی

مرتبط با درس زبان و ادبیات فارسی - دوره های مختلف

2.8k موضوع ها 35.4k دیدگاه‌ها
  • جزوه نشر الگو ارایه های ادبیات

منتقل شده
    2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    294 بازدیدها

Dr.Lila در جزوه نشر الگو ارایه های ادبیات گفته است:

@حامیان-آلاء-آزمون-ها @دانش-آموزان-آلاء@ سلام کسی کتاب ارایه های ادبی نشر الگو داره

من دارم

• اشکال جزیی در ویدیو

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    346 بازدیدها

با سلام و عرض تشکر از استاد راوش گرامی.
    لطفا ویدیوی شماره27 را در لیست قرار دهید

• زبان‌فارسی

14
    2 رای ها
    14 دیدگاه‌ها
    550 بازدیدها

مرسی از توضیحاتتون.این نکته یادم رفته بود.

• مشکل در فیلم ارایه ادبی استاد راوش

3
  • برای زبان فارسی چه کنم؟

21
    0 رای ها
    21 دیدگاه‌ها
    786 بازدیدها

fbhn در برای زبان فارسی چه کنم؟ گفته است:

ممنونم🙏

بفرستم؟

• لغت

2
    3 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    302 بازدیدها

ممنون خیلی پست خوبی بود.
    پ.ن:دیکشنری فارسی به عربی هم اینقدر کلمه رو عربی معنی نمیکنه.

• ایهام :(

13
    0 رای ها
    13 دیدگاه‌ها
    545 بازدیدها

ویدیوی آقای سبطی+ دیدن مثال های ایهام دار و پیدا کردن ایهام توشون.

• تضاد :|

18
    2 رای ها
    18 دیدگاه‌ها
    555 بازدیدها

@dr-bernosi در تضاد :| گفته است:

اورین 🙂

😎😎😎دیدی از۲۶هزار رسیدم ب کجا😎😂

• سوال ادبیات:/

14
    0 رای ها
    14 دیدگاه‌ها
    577 بازدیدها

بنظرم این جو که اینجا اومده مترادف جو توی بیت " جویی مشک بهتر ز یک توده گِل " به معنی یه ذره نیست! و دقیقا در معنای خودش اومده و استعاره از شیء و کار کم ارزشه

• کدوم کتاب کار؟

23
    0 رای ها
    23 دیدگاه‌ها
    831 بازدیدها

hosainmahmoudi اها مولفی که تدریس نمیکنه فکر کنم میتونه طراح کنکور باشه البته بیشتر سوالارو از بانک سوال در میارن

• 0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    225 بازدیدها

با فیلتر شکن امحان کنید.

• زبان فارسی استاد عبدالمحمدی

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    289 بازدیدها

سلام. میدونم درخواستم خیلی زیاده و شاید پر رویی باشه. اما وقتی دیدم استاد هامون سبطی امسال دارن بخش آرایه ها رو با قدرت و خیلی عالی تدریس می کنن این فکر به ذهنم رسید که استاد عبدالمحمدی هم تشریف بیارن و لطف کنن چند قسمت زبان فارسی رو هم تدریس کنن. اگه ممکنه لطف کنید از استاد عبدالمحمدی هم دعوت کنید. چون میدونم خیلی از بچه ها بیش از 99% با زبان فارسی نمیتونن کنار بیان. با تشکر

• دکتر سبطی ‌و زبان فارسی

4
    1 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    364 بازدیدها

میتونین الان فیلم های استاد راوش رو ببین فعلا

• جزوه ادبیات استاد راوش

10
    0 رای ها
    10 دیدگاه‌ها
    561 بازدیدها

با کامپیوتر امتحان کنین شاید درست شد

• توصیه های دکتر هامون سبطی برای درس ادبیات کنکور

1
    6 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    1k بازدیدها

سلام
    البته این توصیه ها برا بعد از عیده ولی خب برا کسایی که نمیخوان خیلی واسه ادبیات وقت بذارن و تصمیم ندارن که تمامی مطالب ادبیات رو بخونن هم میتونه راهنمای خوبی باشه!

.

سوال : استاد گرامی با توجه به این برهه زمانی ( سه ماه و نیم ) مانده به کنکور سراسری ، توصیه شما برای مطالعه درس ادبیات فارسی و موفقیت در این درس که با ضریب ۴ در رأس دروس عمومی کنکور سراسری می باشد ، چیست؟

پاسخ از استاد:
    ۱. اولویت نخست در اختصاص زمان به درس زبان و ادبیات فارسی در زمان باقی مانده تا آزمون سراسری، به دست آوردن توانایی در خواندن و معناکردن بیت های خارج از کتاب است.علاوه بر ۹ تست معنا و مفهوم ، هر سه تست آرایه های ادبی و دست کم دو تست زبان فارسی و یک تست املا از بیتهای ناآشنا و خارج از کتاب طرح خواهدشد. یعنی شرط نخست در پاسخ دهی به دست کم ۶۰ درصد تستهای زبان و ادبیات فارسی سال ۹۶، توانایی شما در درست خواندن و فهم بیتهای خارج از کتاب است. بدون داشتن این مهارت، یادگیری نکته های مربوط به آرایه ها، زبان فارسی و املا، آب در هاون کوبیدن و بیهوده کاری است، بنابراین اولین اولویت هر داوطلبی در این زمان باقی مانده باید خواندن فصل نخست کتاب تناسب مفهومی بنده و ادامه ی آن تا هرجای ممکن باشد. هر یک صفحه ای که بیشتر از این کتاب خوانده شود احتمال پیش افتادن داوطلب از رقیبانش در آزمون سراسری پیش رو فزونی می یابد.

2. اولویت دوم، خواندن تدریجی و پیوسته تاریخ ادبیات است که در مقدمه فصل تاریخ ادبیات در کتاب همایش ادبیات روش درست خواندن تاریخ ادبیات را آموزش داده شده است.

3. اولویت سوم خواندن لغت و املا است. خواندن املا از کتاب بنده وقت کمتری میگیرد زیرا از روند آموزشی برخوردار است و شبیه دفترچه لغت معنی نیست که فقط به حافظه دیداری دانش آموز متکی باشد. نکته مهم در تسلط بر املای کنکور ، دو باره و سه باره زدن یک مجموعه تست است. در بحث لغت تست زدن چندان مهم نیست اما هم در کتاب نشر دریافت و هم در کتاب موضوعی نشر الگو تستهای خوبی طراحی شده است

4. اولویت چهارم در این برهه از زمان، زبان فارسی است. کسانی که از پیش به این مبحث پرداخته اند حتما آن را با دقت و تمرین کافی به پایان برسانند، اما اگر کسی هنوز زبان فارسی نخوانده است و قصد دست یابی به درصدهای بالای شصت درصد را در کنکور سال ۹۶ دارد، این مباحث را از کتاب آموزش نشر دریافت ( نه کتاب همایش یا اتاق تمرین ) مطالعه نماید: ۱. ساختمان واژها ۲. گروه اسمی ۳. جمله ساده و اجزای آن و اگر فرصتی ماند، تکواژ شماری!

۵. اولویت پنجم در این برهه زمانی، مبحث آرایه های ادبی است که دشوارترین تستهای کنکور را در چند سال اخیر شامل شده است. فقط کسی باید در این برای این مبحث وقت بگذارد که سایر مباحث زبان و ادبیات فارسی را کارکرده باشد وگرنه پرداختن به این مبحث دشوار کار عاقلانه ای نیست. بهترین منبع برای مسلط شدن بر نکات دشوار تستهای آرایه های ادبی، مطالب آموزشی کتاب همایش بنده است. برای تمرین بیشتر کتاب مبحثی انتشارات خیلی سبز معرفی میشود.

• آرایه ی ایهام؟؟؟!!!!

10
    0 رای ها
    10 دیدگاه‌ها
    468 بازدیدها

zzzaaa در آرایه ی ایهام؟؟؟!!!! گفته است:

بهاره مرسی😍

خواهش میکنم 😉

• زبان فارسی

5
    1 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    337 بازدیدها

بله دیدم برا من که مفید بود صبر کنید بقیه نظرات هم ببینین بعد تصمیم بگیرید
    @zahra-m-1999

• جنناس اتش و ابش

منتقل شده
    72
    3 رای ها
    72 دیدگاه‌ها
    2k بازدیدها

چ بحثي شده:))) :///

• موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    4 بازدیدها
  • معنی شعر.قرابت

5
    1 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    621 بازدیدها

دل نبستن به دنیا و ناپایداری دنیا

یعنی میترسم که ابروهای یار ( که شبیهه محراب نماز هست ) ایمان من رو از بین ببره و حضور قلب نمازم رو از من بگیره

یعنی خاک کوی تو انقدر شفا بخشه که آبروی تمام دارو و درمان ها رو برده و اونها رو بی ارزش کرده

ناپایداری و بی ثباتی دنیا رو میگه

دوان نیست ! " هَردُوان " درسته یعنی هردوتا. بیت رو بَد خوندید !

باز هم منظورش ناپایداری دنیاست. میگه بهتره که به این دنیای ناپایدار و بی وفا تکیه نکنیم!

مفهوم بیت " از دوست فقط دوست را خواستن " هستش.