• تجربی بچه های کنکور تجربی 1400

  مردی که شانزده بار با پای پیاده به حج رفت امام حسین(ع) را کشت.
  یکی از فرد مقابل اباعبدالله الحسین علیه السلام، شمر بن ذی الجوشن است. از فرماندهان سپاه امام علی(ع) در جنگ صفین و جانباز امیرالمومنین کسی که در میدان جنگ تا شهادت پیش رفت. این چنین کسی حالا در کربلا شمر می‌شود.
  با ورودش به کربلا همه چیز عوض می‌شود. شمر آدم کوچکی نیست اگر نیایش‌های شمر را برای شما بخوانند و به شما نگویند که این ها مال شمر است شما با آنها گریه می‌کردید. حال می‌کردید، هیچ گاه گفته نمی‌شود که وقتی شمر دستش را به حلقه خانه خدا می‌زد چگونه با خدا زمزمه می‌کرد!
  ... این آقایی که ما صحبتش را می‌کنیم (شمر) شانزده بار با پای پیاده به سفر حج رفته است. فکر نکنید شمر اهل نماز و روزه نبوده و یا از آن دسته آدم‌هایی بوده که عرق می‌خوردند، عربده می‌کشیدند؛ شمر و بسیاری دیگر که آن طرف ایستاده‌اند، آدم‌هایی هستند که پیشانی پینه بسته داشتند. بسیاری از آن ها اهل تهجد بودند.
  ... در کربلا هر روز بيست هزار نفر در فرات غسل می‌کردند. غسل قربة الی الله که حسین را بکشند و می‌گفتند :
  غسل می‌کنیم تا ثوابش بیشتر باشد.
  در ظهر عاشورا وقتی اباعبدالله علیه السلام برای نماز خواندن، اذان می‌گفتند فکر نکنید در آن طرف کسی نماز نمی‌خواند. آن ها هم نماز می‌خواندند!
  برخی از این افراد به اباعبدالله علیه السلام می‌گویند که نماز شما قبول نیست! و حبیب به آن ها می‌گوید :
  « نماز شما قبول است؟! » درگیری می‌شود.حبیب به شهادت می‌رسد. حضرت حبیب پیش از نماز ظهر اباعبدالله به شهادت رسیدند.
  .... ما در کربلا به کلاس شمر شناسی نیاز داریم. یک کلاس به عنوان تحلیل شخصیت شمر. شمری که شانزده بار به مکه رفته، جانباز امیرالمومنین بود، کسی که در کنار مولا زخمی شده بود، چه شد که فرمانده جنگ حضرت علی علیه السلام به این جا رسید؟
  این هشدار و اندرزی است برای امروز و فردای ما...
  بصیرت، بصیرت، بصیرت
  بخشي از سخنرانی
  دکتر شریعتی درباره شخصیت «شمر بن ذی الجوشن»

  @تجربیا @انسانیا @ریاضیا @دانش-آموزان-آلاء