زیست شناسی

مرتبط با درس زیست شناسی- دوره های مختلف

10.1k موضوع ها 137.5k دیدگاه‌ها

زیر دسته‌بندی‌

• 33 موضوع ها
    282 دیدگاه‌ها

Screenshot_20231015_002824_Samsung Notes.jpg

خب دوستان در این ص هم باز کلی نکته هست😂 که طراح میتونه ازش سوال طرح کنه ...
    اولش که با چرا و چگونه سوال پرسیده ، هرکدوم رو اگه قسمت سوالیش رو حذف کنید ، به صورت خبری درمیاد که همشون نکته حساب میشن و طراح میتونه از اینا استفاده کنه !
    یا میتونه بگه زیست شناسان به دنبال چرایی فلان چیز هستن یا دنبال چگونگی فلان چیز هستن ...
    بازهم میگم قیدها خیلی مهم هستن ! هرکدوم از اونایی که دورشون خط کشیدم یا هایلایت کردم ، کوچکترین تغییری داشته باشن ، کل حمله غلط میشه
    مثلا بگید این جمله درسته یا غلطه :
    امروزه بسیاری از بیماری ها مثل بیماری افزایش فشار خون که حدود صدسال پیش منجر به مرگ می‌شدند ، متوقف شده اند

• پوششی مکعبی

حل شده
    13
    1 رای ها
    13 دیدگاه‌ها
    124 بازدیدها

mohammad dehghani فک کنم منظورش همون دورتره ( در مساحتی از سلول دور تر از مجرا)
    فک کنم البت

• تقسیم سلولی

4
    3 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    85 بازدیدها

سلام حامد جان خوشحالم که شما رو در جمع آلایی‌ها میبینم،
    لطفا برای تاپیک‌هاتون عنوانی واضح‌ انتخاب کنید. عنوانی که با دیدنش بشه محتوای تاپیک رو متوجه شد.

• ژن نمود و رخ نمود

6
    1 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    140 بازدیدها

Sara_R بعدش هم اگر صفحه 45 کتاب درسیو نگاه کنید فقط درباره اثرات محیط بر فنوتیپ صحبت کرده

• رنای بالغ..

حل شده
    15
    4 رای ها
    15 دیدگاه‌ها
    120 بازدیدها

Sara_R توی پروکاریوت ها اصلا پیرایش صورت نمیگیره و رنا همونجوری بالغ تولید میشه🗿

• کپسول بومن

2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    33 بازدیدها
  • پرنده دانه خوار

2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    31 بازدیدها
  • مندل

6
    0 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    67 بازدیدها
  • چرخه سلولی

4
    0 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    79 بازدیدها

حامد فولادی ببینید کتاب گفته یاخته هایی که به طور دائم یا موقت تقسیم نمی‌شوند معمولا در این مرحله منظورشG1هست متوقف میشه و وارد مرحلهG0میشه.G0هم مرحله ای نیست که مثلا اتفاق خاصی بیفته اصطلاحا به این مرحله جی صفر میگن همون اتفاقات که تو جی یک میفته در جی صفر میفته .واین که گفته یاخته هایی که تقسیم نمی‌شوند معمولا در این مرحله متوقف می‌شوند شاید یاخته هایی باشند که در مرحله SیاG2متوقف میشوند

• هورمون های تیروئیدی

14
    2 رای ها
    14 دیدگاه‌ها
    184 بازدیدها

Sara_R بنظرم در مورد T³این درسته طبق کتاب ک گفته در رشد نمو دستگاه مرکزی حالا دیگ نمد

• سوال تنظیم بیان ژن🥺

حل شده
    5
    0 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    121 بازدیدها

Matin Mousavi 1 🙏🏻😊

• کانال دریچه دار سدیمی

2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    59 بازدیدها

سلام ،منظور از ولتاژ اینه که پیام به صورت یک جریان الکتریکی ضعیف در طول نورون عصبی هدایت میشه و اگ غلاف میلین داشته باشه به صورت جهشی این هدایت صورت میگیره و میدونیم که وقتی پیام از یک گره به گره ی دیگه منتقل میشه (اگ غلاف میلین نداشته باشع به نقطه ی دیگر از نورون)و پتانسیلش رو از -70به +۳۰میرسونه که علتش هم همون جریان الکتریکی ضعیفه .
    امیدوارم که تونسته باشم منظورم رو بهتون بفهمونم😅

• موضوع حذف شده است!

حل نشده
    1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    6 بازدیدها
  • اپی نفرین و نوراپی نفرین

حل شده
    4
    1 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    65 بازدیدها

حسین شیردل اها ممنونم🌸

• سوال زیست دوازدهم

5
    0 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    79 بازدیدها

hamed bagheri 0 سلام ممنون از توضیحات خوبتون
    منظور سوال به طور کلی همانند سازی بوده و فکر میکنم این جمله رو با توجه به همانند سازی تک جهته که به یک انتهای رشته در حال تشکیل نوکلئوتید اضافه میشه میتونیم رد کنیم.سوال زیست 12.jpg

• سوال 125 قلمچی

حل نشده
    11
    3 رای ها
    11 دیدگاه‌ها
    148 بازدیدها

گزینه دو درسته ولی تست ابهام داریه
    گزینه چهار میگه ممکن نیست از یک جمعیت صفاتی را به جانداران دیگه با مهدسی ژنتیک انتقال بدی که غلطه
    گزینه دو قید همه افراد خراب کرده
    تو تعریف جمعیت به افرادی از یک گونه در یک زمان زندگی میکنن و تعریف جمعیت به افرادی از یک گونه رو میگه ولی تست همه افرادو میگه که الزما همه افراد یک گونه یک جمعیت رو نمی سازه

• توالی افزاینده

حل شده
    7
    0 رای ها
    7 دیدگاه‌ها
    208 بازدیدها

sarvin Piri
    زهرا پارسا
    ممنون.به متن سوال بی دقتی کرده بودم

• سوال زیست

4
    0 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    111 بازدیدها

سلام در گلبول قرمز می‌توان هم همانند سازی و هم رونویسی دید اگر حتی در خون باشد... چگونه می‌توان دید؟ بدین صورت که مالاریا که یک انگل تک یاخته ایی هست در آن وجود داشته باشد

• سیناپس

منتقل شده
    2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    27 بازدیدها

سه تا/ د ذرست پر میکنه
    اکسون حسی یا با رابط یا یه حسی دیگه یا با حرکتی سیناپس میده
    اکسون حرکتی بنظرم عمرا به گیرمده سیناپس بده پس سه تا غلط

• زیست۱۱فصل۱

11
    1 رای ها
    11 دیدگاه‌ها
    133 بازدیدها

Erfan Gholami 0 دقیقا و دوتای بالا بزرگ تر هم هستند

• تار عصبی

حل شده
    11
    1 رای ها
    11 دیدگاه‌ها
    141 بازدیدها

Heli در تار عصبی گفته است:

سلام یکی از تست های سراسری ۹۳ نوشته:
    برخی از تارهای عصبی که به دستگاه عصبی پیکری تعلق دارند می توانند پیامهای عصبی را از جسم یاخته ای تا انتهای خود هدایت کنند.
    حالا سوال من اینجاست که تار عصبی به اکسون یا دندریت بلند یک نورون گفته می‌شود. و جسم سلولی در یک تار عصبی نیست.
    حالا چرا این گزینه درسته من با جسم یاخته ای مشکل دارم که میگه می‌تواند از جسم یاخته ای تا انتهای خود هدایت کند .

@بچه-های-تجربی-کنکور-1401
    @دانش-آموزان-آلاء
    @دانش-آموزان-نظام-جدید-آلا
    @بچه-های-همخوانی

سلام دوست عزیز اگه جواب سوالتون رو گرفتین لطفا حل نشده رو به حل شده تبدیل کنین