فیزیک

مرتبط با درس فیزیک - دوره های مختلف

4.8k موضوع ها 48.9k دیدگاه‌ها
  • فصل سوم فیزیک دهم

12
    2 رای ها
    12 دیدگاه‌ها
    162 بازدیدها

Amirreza Khan
    کار و انرژی علاوه بر اونایی که نام بردن، با الکتریسیته جاری
    یازدهم هم ترکیب میشه.
    همونطور که دوستان توضیح دادند، کار و انرژی رو در حداقل در حد متوسط (و نه در حد ۱۰۰٪) بخون که بتونی سوالات ترکیبی‌اش (تقریباً با همه جا!) رو حل کنی ...

• فیزیک دوازدهم

منتقل شده
    2
    0 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    26 بازدیدها

سلام
    تدریس فیزیک دوازدهم اقای فرشید دادشی کی کامل میشه لطفا هرچه سریعتر کاملش کنید و اقعا لازمش داریم❤

• صفر تا صد فیزیک دوازدهم محمدرضا یاری

1
    2 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    106 بازدیدها

سلام ببخشید اقای یاری فیزیک دوازدهم رو هم ضبط میکنن یا نه؟؟

• فنر

5
    0 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    120 بازدیدها

amin rostami سلام،چون نیرو وابسته به یه ثابتی و جابجاییه،خب میشه همون فرمول نیرو.در مورد پتانسیل هم دلیل اون کسر یه انتگراله،که ان شاء الله یکی دو سال دیگه تو دانشگاه میخونید...😊

• موضوع حذف شده است!

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    1 بازدیدها
  • کمک :/

7
    0 رای ها
    7 دیدگاه‌ها
    149 بازدیدها

Nazanin Rahdar آره والا! ماهم الان داریم شروع میکنیم دیگه،حقیقتا منم چون پارسال فقط و فقط رو المپیاد وقت گذاشتم،درسای یازدهم عملا صفر صفرم،و خب دارم شروع میکنم دیگه!

• چگالی

حل شده
    5
    2 رای ها
    5 دیدگاه‌ها
    136 بازدیدها

@m-sina خواهش
    میکنم
    موفق باشید🌼

• یک تست از فیزیک دهم

حل شده
    6
    4 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    155 بازدیدها

Yeganeh Robat Sarpooshi در یک تست از فیزیک دهم گفته است:

نیک آیین سعادت پور سپاسگزارم

خواهش میکنم

• سوال فیزیک حل نشده راه ابریشم اقای طلوعی

2
    1 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    104 بازدیدها

تامین کننده گرما توی این سوال، اب ۷۰ درجه اس. مقدار گرمایی که میده معادل تغییر دما ش به اندازه ۵۲-۷۰ یعنی ۱۸ درجه تغییر دماست. این انرژی رو اجزای دیگه من جمله شی نامعلوم، مس، و آب قبلی دریافت میکنن. تغییر دمای همشون از ۳۰ به ۵۲ یعنی به اندازه ۲۲ واحده. از تغییرات دما فاکتور بگیر یه تساوی بزن سوال حل میشه

• تست مهارتی چگالی

6
    1 رای ها
    6 دیدگاه‌ها
    55 بازدیدها

mahdi shokry 16259518884276652613791765904381.jpg
    R میشه شعاع خارجی،
    r میشه شعاع داخلی

• وایییی مخم سوت کشید کمک لطفا😐😑

حل نشده
    7
    2 رای ها
    7 دیدگاه‌ها
    370 بازدیدها

محدثه س
    سلام. 🙃
    ببینید سوال به ما سه جسم رسانا با میزان بارهای اولیه شونو داده. این بار ها باید بین سه جسم جا به جا بشن. مثلا زمانی که ما دو کره رسانای کاملا مشابه داشتیم، میزان بار هر دو کره با همدیگه جمع میشد و تقسیم بر دو می شد. یعنی پس از جا به جایی هر دو کره به یک میزان بار داشتن.
    الانم مثل همونه ولی سه جسم داریم و سوال چیزی درباره مشابه بودن یا نبودنشون نگفته. پس نمیتونیم بعد از جمع بار ها، اونا رو تقسیم کنیم.
    پس در مرحله اول فقط میزان بار ها رو با همدیگه جمع میکنیم.

photo1094770523.jpg

برای مرحله دوم، خود سوال میگه آقا من نمیتونم مستقیما بهت بگم که بعد از جا به جایی هر کدوم از اجسام چقدر بار دارن. ولی غیر مستقیم بهت میگم خودت حساب کن.
    میگه بیا q'A رو بردار
    سه دوم q'B رو هم بردار
    منفی سه برابر q'c رو هم بردار (یعنی سه برابرشو بردار و ضربدر یه منفیش کن. یاهمون قرینه ش کن)

*** کیو پریم ('q) رو هم که خودت بهتر میدونی. یعنی میزان بار ثانویه. یا همون میزان بار بعد از پخش شدن*** 😉

حالا همه اینا رو بذار کنار هم و با هم مقایسه کن. میبینی که همه شون با هم مساوین. پس اینا رو می نویسم کنار همدیگه و بینشون علامت مساوی میذارم.

photo1094770769.jpg

برای مرحله سوم باید ببینیم هرکدوم از این مقدار بار های جدیدی که به من داده دقیقا چقدره تا بتونیم سوال رو حل کنیم. اما خب مقدار طرفین تساوی ها با هم برابر نیست که به همین راحتی ها بفهمیم. مثلا من حتی نمیدونم q'B چقدره که حالا بخوام بیام سه دومشو حساب کنم بعد با q'A ( که اینم نمیدونم چقدره😐 ) مساوی قرارش بدم.

پس نیاز دارم همه شونو بر حسب یه واحد خاص داشته باشم که اگه یه قسمتش به دست اومد بتونم عین یه معادله حلش کنم.

(مثلا بتونم بگم که q'B نصف q'A هست)
    انتخاب بر عهده خودمه که چجوری بنویسمش مثلا کتاب همه رو بر حسب q'C نوشته. منم همینجوری پیش میرم.
    تا اینجا سه تا عبارت رو با هم مساوی قرار دادیم. برای این که بر حسب q'C بنویسیم، میایم اون دو طرف دیگه رو به طور جداگانه با q'C مساوی می گیریم و مثل معادله حلش می کنیم.

photo1094771016.jpg

حالا دو تا معادله بر حسب q'C داریم:)

الان نیاز داریم یه رجوع بکنیم به مرحله اول. مجموع بار ها شده بود 12 میکرو کولن. مگه نه؟

حالا طبق اصل پایستگی بار (دقیقا اون قسمتش که میگه بار ها هرگز از بین نمی روند) به این نتیجه میرسیم که مجموع همه بارهایی که الان داریم، دقیقا به اندازه مجموعشون قبل از جا به جاییه یعنی 12 میکرو کولن.

photo1094771906.jpg

خب الان ما همه شونو برحسب q'C داریم. پس میایم همه رو با هم جمع می کنیم که بتونیم عدد حاصل رو، توی یک معادله با 12 میکرو کولن مساوی قرار بدیم و مقدار q'C رو بدست بیاریم.

photo1094772172.jpg

در مرحله آخر ما فقط نیاز داریم مقدار q'C رو که الان بدست آوردیم، در معادله هایی که بر حسب q'C نوشتیم جایگزاری کنیم. و میزان تغییراتش نسبت به اعداد قبل از
    جا به جایی رو بدست بیاریم.

photo1094772430.jpg

گزینه صحیح میشه گزینه 2 :)))))

ببخشید که انقدر ریز به ریز گفتم. میدونم خودت اکثرشو بلدی. ولی چون رو در رو نیستیم گفتم با جزئیات بگم که هرکجا شو اشکال داشتی متوجه بشی. باز اگه دیدی جاییش مفهوم نیست بهم بگو که یه جور دیگه توضیح بدم
    موفق باشی :)))

• آیا فیزیک دهم ریاضی و تجربی باهم یکی است

1
    0 رای ها
    1 دیدگاه‌ها
    24 بازدیدها

ببخشید فیزیک دهم ریاضی و تجربی باهم یکی هستند؟

• چگالی مخلوط - فیزیک دهم

9
    4 رای ها
    9 دیدگاه‌ها
    718 بازدیدها

Amin Aghaei
    در کتاب تست من هستش 😕
    چاپ جدید هم هست تا جایی که اطلاع دارم.

• موضوع حذف شده است!

0
    3 رای ها
    0 دیدگاه‌ها
    109 بازدیدها
    هیچ کسی پاسخ نداده است.
  • موضوع حذف شده است!

حل شده
    0
    1 رای ها
    0 دیدگاه‌ها
    91 بازدیدها
    هیچ کسی پاسخ نداده است.
  • چگالی

18
    0 رای ها
    18 دیدگاه‌ها
    146 بازدیدها

حمید رضا رضایی
    اونجا که سوال نوشته:« اگر سه چهارم آب را خالی کنیم، جرم آب باقی مانده و ظرف نصف می شود»
    نصف می شود یعنی ثانویه نصف اولیه است. یا اولیه دو برابر ثانویه است ...

• فیزیک دهم چگالی(سوال از فیلم آقای یاری)

7
    1 رای ها
    7 دیدگاه‌ها
    200 بازدیدها

اولش اشتباه شد. فشار bبه اندازه pgh از cبیشتر نیست بلکه برعکس هست cبه همین مقدار از b بیشتره.

• انتخاب دوره فیزیک 12

4
    0 رای ها
    4 دیدگاه‌ها
    78 بازدیدها

MHR SHAB
    آقای فدایی فرد فقط فصل سوم رو هنوز ضبط نکرده
    ولی بقیه فصلا کامله( یعنی ۱و۲ و ۴ و۵ و ۶)
    من خودم با آقای فدایی فرد راحت تر بودم تا آقای داداشی
    آقای داداشی تازه وسطای فصل سومن و ۴ و ۵ و ۶ رو ضبط نکردن
    ولی بچه ها میگفتن آقای داداشی سرعتشون خیلی پایینه تو ضبط و انتشار فیلم های جدید

• فیزیک یازدهم فصل دو

منتقل شده
    8
    1 رای ها
    8 دیدگاه‌ها
    151 بازدیدها

miss. Mir1381 در فیزیک یازدهم فصل دو گفته است:

setareh rezaee سلام خسته نباشی، من درست متوجه سوالت نشدم و با یک مثال شروع کردم به توضیح دادن. اگه سوالی بود درخدمتم !
    photo_2021-07-03_06-44-09.jpg photo_2021-07-03_06-45-34.jpg photo_2021-07-03_06-45-40.jpg
    (اگه متوجه نشدی سوال خودتو بذار برات حل میکنم و توضیح میدم)
    پ.ن: اعداد از خودم بود برای همین R معادل رند نشد!

روی آدرس اولیه بزنید ، عکس اولو که مدار اصلی داخلشه براتون نمایش میده

• مبحث فشار دهم

2
    1 رای ها
    2 دیدگاه‌ها
    143 بازدیدها

سلام
    جای اشتباهی بچه ها رو تگ کردید
    باید توی پیامتون این ها رو بزنید👇
    @دانش-آموزان-آلاء
    اما سوالتون:
    بله درسته...امابخاطر نیروهای دگرچسبی بین آب و لوله مویین این اتفاق میوفته....تا زمانی آب میاد بالا تا نیروی دگر چسبیش با نیروی وزن آب بالا اومده برابر بشه